DSPIC33CK32MP505-E/M4
Microchip Technology
32KB 32K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33CK Series 3.3V 48-UFQFN Exposed Pad
SOT-23
DSPIC33CK32MP505-E/M4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-UFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 48-UQFN (6x6) |
| Number of Terminals | 48 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | CAN, I2C, I2S, SPI, UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Tradename | dsPIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DSPIC33CK32MP505 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 19x12b; D/A 3x12b |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33CK |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| Subcategory | Embedded Processors & Controllers |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-PQCC-N48 |
| Operating Supply Voltage | 3 V to 3.6 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 39 |
| Speed | 100MHz |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | dsPIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT |
| Clock Frequency | 64MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 32K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 19x12b; D/A 3x12b |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Seated Height-Max | 0.6 mm |
| Number of Timers/Counters | 1 Timer |
| Product Type | DSP - Digital Signal Processors & Controllers |
| EEPROM Size | - |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Screening Level | AEC-Q100 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 8192 |
| Number of Timers | 1 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of Cores | 1 Core |
| Number of External Interrupts | 4 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | SINGLE |
| On Chip Data RAM Width | 8 |
| Number of DMA Channels | 4 |
| Product | DSCs |
| Product Category | Digital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| Width | 6mm |