DSPIC33EP16GS202T-I/SO
DSPIC33EP16GS202T-I/SO
DSPIC33EP16GS202T-I/SO
Microchip Technology
16KB 16K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP16GS202 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
DSPIC33EP16GS202T-I/SO Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Lifecycle Status Production (Last Updated: 2 years ago)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Surface MountYES
Supplier Device Package 28-SOIC
Number of Terminals 28
Mounting Style SMD/SMT
Data Converters A/D 12x12b, D/A 2x12b
RoHS Compliant
Package Tape & Reel (TR)
Base Product Number DSPIC33EP16GS202
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Package Shape RECTANGULAR
Manufacturer Microchip Technology Inc
Number of I/O Lines 21
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series dsPIC™ 33EP
Published 2016
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 28
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Additional FeatureOPERATES UPTO 70MIPS
HTS Code8542.31.00.01
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 250
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch1.27mm
Reach Compliance Code compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number DSPIC33EP16GS202
JESD-30 Code R-PDSO-G28
Operating Supply Voltage3.3 V
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Temperature GradeINDUSTRIAL
Supply Voltage-Min (Vsup) 3V
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 21
Speed 70 MIPs
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor dsPIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Clock Frequency 60MHz
Program Memory TypeFLASH
Core Size 16-Bit
Program Memory Size 16KB 16K x 8
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Bit Size 16
Data Converter A/D 12x12b; D/A 2x12b
Has ADC YES
DMA Channels NO
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Seated Height-Max 2.65 mm
ROM (words) 16384
EEPROM Size --
On Chip Program ROM Width 8
Screening Level TS 16949
RAM (bytes) 2048
ROM Programmability FLASH
Number of Cores 1 Core
Product DSCs
Length 17.9mm
Height Seated (Max) 2.65mm
Width 7.5mm
QuantityUnit PriceExt. Price
DSPIC33EP16GS202T-I/SO Product Details
DSPIC33EP16GS202T-I/SO Overview
The package is 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)-shaped. There are 21 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 16-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~85°C are operated by this Microcontroller. It is part of the dsPIC™ 33EP series of electrical components. Having a size of 16KB 16K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. A dsPIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 28 has 28 terminations. 16-bits are used for its size. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. With NO DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. Using the base part number DSPIC33EP16GS202, you will be able to find alternatives for the part. Devices work in YES PWM channels. As far as its frequency goes, it operates according to a 60MHz clock. In addition to the above, there are other features such as OPERATES UPTO 70MIPS, to name but a few.
DSPIC33EP16GS202T-I/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package