DSPIC33CK64MP105T-I/PT
DSPIC33CK64MP105T-I/PT
DSPIC33CK64MP105T-I/PT
Microchip Technology
64KB 64K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33CK Series 3.3V 48-TQFP
SOT-23
DSPIC33CK64MP105T-I/PT Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-TQFP
Surface MountYES
Supplier Device Package 48-TQFP (7x7)
Number of Terminals 48
Mounting Style SMD/SMT
Qualification AEC-Q100
Number of I/Os 39 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type I2C, I2S, SPI, UART
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename dsPIC
RoHS Details
Package Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Base Product Number DSPIC33CK64MP105
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 19x12b; D/A 3x12b
Product Status Active
Package Shape SQUARE
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTape & Reel (TR)
Series dsPIC™ 33CK
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 48
Subcategory Embedded Processors & Controllers
Terminal Position QUAD
Terminal FormGULL WING
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.5mm
Reach Compliance Code compliant
JESD-30 Code S-PQFP-G48
Operating Supply Voltage3 V to 3.6 V
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Temperature GradeINDUSTRIAL
Supply Voltage-Min (Vsup) 3V
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 39
Speed 100MHz
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
Core Processor dsPIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, QEI, Smart Card, WDT
Clock Frequency 64MHz
Program Memory TypeFLASH
Core Size 16-Bit
Program Memory Size 64KB 64K x 8
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converter A/D 19x12b; D/A 3x12b
Data Bus Width 16 bit
Seated Height-Max 1.2 mm
Product TypeDSP - Digital Signal Processors & Controllers
EEPROM Size -
Boundary Scan YES
Low Power Mode YES
Screening Level TS 16949
Format FIXED POINT
Number of Cores 1 Core
Barrel Shifter YES
Internal Bus Architecture MULTIPLE
Product DSCs
Product CategoryDigital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC
Length 7mm
Height Seated (Max) 1.2mm
Width 7mm
In-Stock:2671 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
DSPIC33CK64MP105T-I/PT Product Details
DSPIC33CK64MP105T-I/PT Overview
A 48-TQFP package is included. In total, it has 39 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 16-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. dsPIC™ 33CK series components belong to this electrical component. Its program memory size is 64KB 64K x 8. There is a dsPIC Core Processor inside MCU that provides this device with its power. DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 48 terminations in total. An output voltage of 3.3V volts is available for this Microcontroller chip. In order for it to function, it needs to have a clock frequency of 64MHz.