DSPIC33EP64MC202-I/SS
DSPIC33EP64MC202-I/SS
DSPIC33EP64MC202-I/SS
Microchip Technology
64KB 22K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP64MC202 28 Pin 70MHz 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
DSPIC33EP64MC202-I/SS Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 22 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Surface MountYES
Number of Pins 28
Supplier Device Package 28-SSOP
Number of Terminals 28
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces I2C/SPI/UART
Data Converters A/D 6x10b/12b
Package Tube
Base Product Number DSPIC33EP64MC202
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Qualification AEC-Q100
Number of I/Os 21 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type I2C, SPI, UART
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology / Atmel
Tradename dsPIC
RoHS Details
Package Shape RECTANGULAR
Number of I/O Lines 21
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series dsPIC™ 33EP
Published 2012
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 28
ECCN Code 3A991.A.2
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
HTS Code8542.31.00.01
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.65 mm
Reach Compliance Code compliant
Frequency 70MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number DSPIC33EP64MC202
Pin Count28
JESD-30 Code R-PDSO-G28
Qualification StatusNot Qualified
Operating Supply Voltage3.3V
Power Supplies3.3 V
Temperature GradeINDUSTRIAL
Interface I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Memory Size64kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 21
Speed 70 MIPs
RAM Size 4K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor dsPIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 16-Bit
Program Memory Size 64KB 22K x 24
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 150 mA
Bit Size 16
Data Converter A/D 6x10b/12b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels YES
Data Bus Width 16b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Seated Height-Max 2 mm
Number of Timers/Counters 5
Product TypeDSP - Digital Signal Processors & Controllers
ROM (words) 21845
EEPROM Size --
On Chip Program ROM Width 24
Format FLOATING-POINT
RAM (words) 4096
RAM (bytes) 8192
Number of ADC Channels 6
ROM Programmability FLASH
Number of Cores 1 Core
Number of I2C Channels 2
Product DSCs
Product CategoryDigital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC
Height 1.85mm
Length 10.5mm
Width 5.6mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:2235 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
DSPIC33EP64MC202-I/SS Product Details
DSPIC33EP64MC202-I/SS Overview
The package is in 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) format. The MCU has 21 I/O ports. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on the 16-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the dsPIC™ 33EP series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 64KB 22K x 24. The dsPIC Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 28 of terminations. A 16-bit operation is performed by this part. There is an output of 3.3V volts from the Microcontroller chip. A total of YES DMA channels are available on MCU chip. This MCU is implemented with 64kB memory. DSPIC33EP64MC202 serves as a base part number to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 70MHz and it is able to operate at a high frequency. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. It is possible to access the 28 pins on the chip through the 28 pins. It is equipped with 5 timers and counters. It consists of 28 pins. There are a total of 6 channels for the ADC on this board, so it has a total of 6 channels. In this device, there's an 2-channel PWM controller.
DSPIC33EP64MC202-I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package