ATMEGA64-16MU
ATMEGA64-16MU
ATMEGA64-16MU
Microchip Technology
64KB 32K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA64 64 Pin 16MHz 5V 64-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
ATMEGA64-16MU Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 7 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Surface MountYES
Number of Pins 64
Supplier Device Package 64-QFN (9x9)
Number of Terminals 64
Mounting Style SMD/SMT
Data Converters A/D 8x10b
Number of I/Os 53 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type 2-Wire, JTAG, SPI, USART
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology / Atmel
Tradename AVR
RoHS Details
Package Tray
Base Product Number ATMEGA64
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Package Shape SQUARE
Number of I/O Lines 53
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTray
Series AVR® ATmega
Published 1997
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 64
Termination SMD/SMT
Terminal Finish MATTE TIN
Terminal Position QUAD
Terminal FormNO LEAD
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 5V
Terminal Pitch0.5mm
Reach Compliance Code compliant
Frequency 16MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number ATMEGA64
JESD-30 Code S-XQCC-N64
Qualification StatusNot Qualified
Operating Supply Voltage5V
Power Supplies5V
Temperature GradeINDUSTRIAL
Interface 2-Wire, I2C, SPI, UART, USART
Memory Size64kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 53
Speed 16MHz
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor AVR
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 64KB 32K x 16
Connectivity I2C, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 20 mA
Bit Size 8
Data Converter A/D 8x10b
Watchdog TimerYes
Access Time 16 μs
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Seated Height-Max 1 mm
Number of Timers/Counters 4
Address Bus Width16
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
Density 512 kb
ROM (words) 32768
EEPROM Size 2K x 8
CPU Family AVR RISC
External Data Bus Width 8
RAM (bytes) 4096
Number of ADC Channels 8
ROM Programmability FLASH
Number of I2C Channels 1
Product MCU
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Height 1mm
Length 9.1mm
Width 9.1mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:648 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
ATMEGA64-16MU Product Details
ATMEGA64-16MU Overview
Packaged in a 64-VFQFN Exposed Pad format. A total of 53 I/Os are on the Microcontroller. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 8-Bit. The type of its program memory is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. A AVR® ATmega series electrical component is used in this application. This program has a program memory of 64KB 32K x 16 bytes, which is the size of the program. With a AVR Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. There are 64 terminations on the IC chip, which means there are 64 terminations on the integrated circuit chip. In addition, MCU chip comes with a 8-bit size. Microcontroller chip has outputs of 5V volts. The system has NO channels for DMA communication. There is 64kB memory size assigned to the part. Alternatives can be found by searching through the base part number ATMEGA64 to find them. At a frequency of 16MHz, Microcontroller can operate efficiently. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. Chips have 64 pins. There are 4 timers/counters in this device. The AVR RISC CPU family is embedded in the device, so it can handle a wide range of operations. It consists of 8 channels in total for the ADC. 1 channels of I2C have been incorporated into the design of the part.