DSPIC33FJ16MC101T-I/SO
DSPIC33FJ16MC101T-I/SO
DSPIC33FJ16MC101T-I/SO
Microchip Technology
16KB 16K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ16MC101 20 Pin 32MHz 3.3V 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
DSPIC33FJ16MC101T-I/SO Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Surface MountYES
Number of Pins 20
Supplier Device Package 20-SOIC
Number of Terminals 20
Interfaces I2C/SPI/UART
Data Converters A/D 4x10b
Package Tape & Reel (TR)
Base Product Number DSPIC33FJ16MC101
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Qualification AEC-Q100
Number of I/Os 35 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type I2C, JTAG, SPI, UART
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename dsPIC
RoHS Details
Package Shape RECTANGULAR
Number of I/O Lines 15
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTape & Reel (TR)
Series dsPIC™ 33F
Published 2011
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 20
ECCN Code 3A991.A.2
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
HTS Code8542.31.00.01
Subcategory Embedded Processors & Controllers
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 250
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch1.27mm
Reach Compliance Code compliant
Frequency 32MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number DSPIC33FJ16MC101
Pin Count20
JESD-30 Code R-PDSO-G20
Qualification StatusNot Qualified
Operating Supply Voltage3.3V
Temperature GradeINDUSTRIAL
Interface I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Memory Size16kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 15
Speed 16 MHz
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor dsPIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 16-Bit
Program Memory Size 16KB 16K x 8
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Bit Size 16
Data Converter A/D 4x10b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 16b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Seated Height-Max 2.65 mm
Number of Timers/Counters 3
Product TypeDSP - Digital Signal Processors & Controllers
ROM (words) 5461
EEPROM Size --
On Chip Program ROM Width 24
External Data Bus Width 16
Number of Programmable I/O 35
RAM (bytes) 1024
ROM Programmability FLASH
Product DSCs
Product CategoryDigital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC
Length 12.8mm
Height Seated (Max) 2.65mm
Width 7.5 mm
Height 2.05 mm (Min)
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
DSPIC33FJ16MC101T-I/SO Product Details
DSPIC33FJ16MC101T-I/SO Overview
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)-packages are available. There are 15 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 16-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the dsPIC™ 33F series. This program memory has a size of 16KB 16K x 8, which indicates what the size of the program memory is. dsPIC Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 20 terminations on MCU chip. You get a 16-bit size. This Microcontroller chip is powered by 3.3V volts. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. The part has a memory size of 16kB. The base part number DSPIC33FJ16MC101 provides alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 32MHz. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. In this chip, 20 pins can be accessed. Using the timer/counter system, it has 3 timers/counters. It has 20 pins in total. This device has 35 programmable input and output channels.
DSPIC33FJ16MC101T-I/SO Features
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package