DSPIC33FJ256GP506-I/PT
DSPIC33FJ256GP506-I/PT
DSPIC33FJ256GP506-I/PT
Microchip Technology
256KB 256K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ256GP506 64 Pin 40MHz 3.3V 64-TQFP
SOT-23
DSPIC33FJ256GP506-I/PT Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-TQFP
Surface MountYES
Number of Pins 64
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Number of Terminals 64
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces CAN/I2C/SPI/UART
Data Converters A/D 18x10b/12b
Instruction Set Architecture Modified Harvard
Dimensions 10 x 10 x 1.05mm
Typical Operating Supply Voltage 3 to 3.6 V
Package Type TQFP
Maximum Operating Temperature+85 °C
Minimum Operating Temperature -40 °C
MSL MSL 3 - 168 hours
Number of I/Os 53 I/O
Interface Type CAN/I2C/SPI/UART
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology / Atmel
Tradename dsPIC
RoHS Details
Package Tray
Base Product Number DSPIC33FJ256GP506
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Package Shape SQUARE
Number of I/O Lines 53
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTray
Series dsPIC™ 33F
Published 2005
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 64
Termination SMD/SMT
ECCN Code 3A991.A.2
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
HTS Code8542.31.00.01
Terminal Position QUAD
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.5mm
Reach Compliance Code compliant
Frequency 40MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number DSPIC33FJ256GP506
Pin Count64
JESD-30 Code S-PQFP-G64
Qualification StatusNot Qualified
Lead Pitch 500μm
Operating Supply Voltage3.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Power Supplies3.3 V
Temperature GradeINDUSTRIAL
Interface CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Memory Size256kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 53
Speed 40 MIPs
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Number of Bits 16
Core Processor dsPIC
Peripherals AC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 16-Bit
Program Memory Size 256KB 256K x 8
Connectivity CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Bit Size 16
Data Converter A/D 18x10b/12b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels YES
Data Bus Width 16b
PWM Channels 8
DAC Channels NO
Seated Height-Max 1.2 mm
Number of Timers/Counters 9
Product TypeDSP - Digital Signal Processors & Controllers
Density 2 Mb
EEPROM Size --
Number of A/D Converters 1
Format FIXED-POINT
RAM (words) 8192
Number of UART Channels 2
Number of ADC Channels 18
Number of Timers 9
ROM Programmability FLASH
Number of Cores 1 Core
Number of PWM Channels 8
Number of I2C Channels 2
Number of SPI Channels 2
Product DSCs
Number of Ethernet Channels 0
Product CategoryDigital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC
Height 1.05mm
Length 10mm
Width 10mm