Welcome to Hotenda.com Online Store!

DSPIC33FJ256GP506-I/PT
Microchip Technology
256KB 256K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ256GP506 64 Pin 40MHz 3.3V 64-TQFP
SOT-23
DSPIC33FJ256GP506-I/PT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (10x10) |
| Number of Terminals | 64 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | CAN/I2C/SPI/UART |
| Data Converters | A/D 18x10b/12b |
| Instruction Set Architecture | Modified Harvard |
| Dimensions | 10 x 10 x 1.05mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 3 to 3.6 V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Number of I/Os | 53 I/O |
| Interface Type | CAN/I2C/SPI/UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | dsPIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | DSPIC33FJ256GP506 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 53 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | dsPIC™ 33F |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 40MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | DSPIC33FJ256GP506 |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Lead Pitch | 500μm |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 53 |
| Speed | 40 MIPs |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Number of Bits | 16 |
| Core Processor | dsPIC |
| Peripherals | AC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 18x10b/12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | 8 |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 9 |
| Product Type | DSP - Digital Signal Processors & Controllers |
| Density | 2 Mb |
| EEPROM Size | -- |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Format | FIXED-POINT |
| RAM (words) | 8192 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 18 |
| Number of Timers | 9 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of Cores | 1 Core |
| Number of PWM Channels | 8 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Product | DSCs |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | Digital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC |
| Height | 1.05mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $8.61000 | $8.61 |
| 500 | $8.5239 | $4261.95 |
| 1000 | $8.4378 | $8437.8 |
| 1500 | $8.3517 | $12527.55 |
| 2000 | $8.2656 | $16531.2 |
| 2500 | $8.1795 | $20448.75 |
The PIC24H family of devices and the dsPIC30F family of devices share a very high degree of compatibility with the 16-bit, high-performance DSPIC33FJ256GP506-I/PT digital signal controller. As required by the application's particular functionality, computing resource, and system cost needs, this enables simple migration between device generations. utilizes a potent 16-bit architecture that smoothly combines the computational capacity of a digital signal processor with the control characteristics of a microcontroller (MCU) (DSP). The resulting capabilities is perfect for applications that require both control and high-speed, repetitive computations.
Power-up timer
16-bit Wide data pat
24-bit wide instructions
Fail-safe clock monitor
8-channel hardware DMA
Up to 63 interrupt sources
Reset by multiple sources
Up to five external interrupts
Modified Harvard architecture
5-cycle latency interrupt controller
Oscillator start-up timer/stabilizer
C compiler optimized instruction set
Flash program memory, up to 256kB
Up to 85 programmable digital I/O pins
Linear data memory addressing up to 64kb
83 base instructions, mostly 1 word/1 cycle
Watchdog timer with its own RC oscillator
Switch between clock sources in real time
Data SRAM, up to 30kB (includes 2kB of DMA RAM)
Linear program memory addressing up to 4M instruction words
Industrial
Communications & Networking
Computers & Computer Peripherals
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
