Welcome to Hotenda.com Online Store!

TM4C1290NCZADT3
Texas Instruments
1MB 1M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4F 32-Bit Microcontroller Tiva™ C Series M4C1290 212 Pin 120MHz 1.2V 212-VFBGA
SOT-23
TM4C1290NCZADT3 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 212-VFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 212 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Tiva™ C |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 212 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Max Power Dissipation | 509mW |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 120MHz |
| Base Part Number | M4C1290 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.32V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 140 |
| RAM Size | 256K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.97V~3.63V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 12 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, Motion Control PWM, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 110.6mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | 6K x 8 |
| CPU Family | CORTEX-M4F |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 24 |
| Number of Programmable I/O | 140 |
| Format | FLOATING-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 256 |
| Number of UART Channels | 8 |
| Number of Timers | 8 |
| Height | 1mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 650μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $13.37000 | $13.37 |
| 10 | $12.29000 | $122.9 |
| 25 | $11.78080 | $294.52 |
| 184 | $10.37984 | $1909.89056 |
| 552 | $9.23361 | $5096.95272 |
The TivaTM C Series from Texas Instruments offers designers an ARM? CortexTM-M-based architecture with great performance, a wide range of integration options, and a robust ecosystem of software and development tools. The TivaTM C Series design, which focuses on performance and flexibility, features a 120 MHz Cortex-M with FPU, a number of integrated memory, and several configurable GPIO. By integrating application-specific peripherals and offering a vast library of software tools that reduce board costs and design-cycle time, TivaTM C Series devices provide customers with attractive, cost-effective solutions. The TivaTM C Series microcontrollers are the top option for high-performance 32-bit applications because they offer a shorter time to market and cost savings.
IEEE754-compliant single-precision Floating-Point Unit (FPU)
16-bit SIMD vector processing unit
Fast code execution permits slower processor clock or increases sleep mode time
Harvard architecture characterized by separate buses for instruction and data
Efficient processor core, system and memories
Hardware division and fast digital-signal-processing orientated multiply accumulate
Saturating arithmetic for signal processing
Deterministic, high-performance interrupt handling for time-critical applications
Memory protection unit (MPU) to provide a privileged mode for protected operating system functionality
Enhanced system debug with extensive breakpoint and trace capabilities
Serial Wire Debug and Serial Wire Trace reduce the number of pins required for debugging and tracing
Power Management
Consumer Electronics
Portable Devices
Industrial
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
