DSPIC33FJ32MC202-H/MM
DSPIC33FJ32MC202-H/MM
DSPIC33FJ32MC202-H/MM
Microchip Technology
32KB 32K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ32MC202 28 Pin 40MHz 3.3V 28-VQFN Exposed Pad
SOT-23
DSPIC33FJ32MC202-H/MM Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 13 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Surface MountYES
Number of Pins 28
Supplier Device Package 28-QFN-S (6x6)
Number of Terminals 28
Mounting Style SMD/SMT
Data Converters A/D 6x10b/12b
Qualification AEC-Q100
Number of I/Os 21 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type I2C/SPI/UART
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename dsPIC
RoHS Details
Package Tube
Base Product Number DSPIC33FJ32MC202
Package Shape SQUARE
Number of I/O Lines 21
Operating Temperature-40°C~150°C TA
PackagingTube
Series Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
Published 2012
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 28
ECCN Code 3A001.A.2
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
HTS Code8542.31.00.01
Terminal Position QUAD
Terminal FormNO LEAD
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.65 mm
Reach Compliance Code compliant
Frequency 40MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number DSPIC33FJ32MC202
Pin Count28
JESD-30 Code S-PQCC-N28
Qualification StatusNot Qualified
Operating Supply Voltage3.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Power Supplies3.3 V
Temperature GradeAUTOMOTIVE
Interface I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Memory Size32kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 21
Speed 20 MHz
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor dsPIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 16-Bit
Program Memory Size 32KB 32K x 8
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 55 mA
Bit Size 16
Data Converter A/D 6x10b/12b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 16b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Seated Height-Max 1 mm
Number of Timers/Counters 5
Product TypeDSP - Digital Signal Processors & Controllers
EEPROM Size --
Format FLOATING-POINT
RAM (words) 1024
Length 6mm
Height Seated (Max) 1mm
Width 6 mm
Height 0.88 mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
DSPIC33FJ32MC202-H/MM Product Details
DSPIC33FJ32MC202-H/MM Overview
Packaged in a 28-VQFN Exposed Pad format. A total of 21 I/Os are on the Microcontroller. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 16-Bit. The type of its program memory is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~150°C TA. A Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F series electrical component is used in this application. This program has a program memory of 32KB 32K x 8 bytes, which is the size of the program. With a dsPIC Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. ICs for MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral parts. There are 28 terminations on the IC chip, which means there are 28 terminations on the integrated circuit chip. In addition, MCU chip comes with a 16-bit size. Microcontroller chip has outputs of 3.3V volts. The system has NO channels for DMA communication. There is 32kB memory size assigned to the part. Alternatives can be found by searching through the base part number DSPIC33FJ32MC202 to find them. At a frequency of 40MHz, Microcontroller can operate efficiently. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. Chips have 28 pins. There are 5 timers/counters in this device. In total, it has 28 pins.