DSPIC33FJ64GP310-I/PF
DSPIC33FJ64GP310-I/PF
DSPIC33FJ64GP310-I/PF
Microchip Technology
64KB 64K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ64GP310 100 Pin 40MHz 3.3V 100-TQFP
SOT-23
DSPIC33FJ64GP310-I/PF Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Lifecycle Status NRND (Last Updated: 2 years ago)
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-TQFP
Surface MountYES
Number of Pins 100
Supplier Device Package 100-TQFP (14x14)
Number of Terminals 100
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces I2C/SPI/UART
Data Converters A/D 32x10b/12b
Package Tray
Base Product Number DSPIC33FJ64GP310
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Number of I/Os 85 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type I2C/SPI/UART
Tradename dsPIC
RoHS Details
Package Shape SQUARE
Number of I/O Lines 85
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTray
Series dsPIC™ 33F
Published 2009
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 100
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Terminal Position QUAD
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.5mm
Reach Compliance Code compliant
Frequency 40MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number DSPIC33FJ64GP310
Pin Count100
JESD-30 Code S-PQFP-G100
Qualification StatusNot Qualified
Operating Supply Voltage3.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Power Supplies3.3 V
Temperature GradeINDUSTRIAL
Interface I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Max Supply Voltage3.6 V
Min Supply Voltage3 V
Memory Size64kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 85
Speed 32 MHz
RAM Size 16K x 8
Memory TypeFLASH
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor dsPIC
Peripherals AC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 16-Bit
Program Memory Size 64KB 64K x 8
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Bit Size 16
Data Converter A/D 32x10b/12b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels YES
Data Bus Width 16b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Seated Height-Max 1.2 mm
Number of Timers/Counters 9
Product TypeDSP - Digital Signal Processors & Controllers
Core Architecture dsPIC
EEPROM Size --
Max Frequency 40 MHz
Number of Programmable I/O 85
Format FIXED-POINT
RAM (words) 8192
Length 14mm
Height Seated (Max) 1.2mm
Width 14 mm
Lead Free Lead Free
In-Stock:842 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
DSPIC33FJ64GP310-I/PF Product Details
DSPIC33FJ64GP310-I/PF Overview
This Microcontroller comes in a 100-TQFP package. This Microcontroller has 85 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 16-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in dsPIC™ 33F Series. The size of the program memory of Microcontroller is 64KB 64K x 8. MCU is powered by dsPIC Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 100 terminals. Microcontroller comes with 16 bit size. The component always operates in 3.3V supply voltage. MCU chip has YES DMA channels. The part owns 64kB memory size. You can find alternatives through the base part number DSPIC33FJ64GP310. MCU's frequency is 40MHz. The device works in YES PWM channels. The pin number of the component remains 100. It has 9 timers/counters. It counts 100 pins. This equipment features FLASH memory. It has a dsPIC core architecture integrated into it. It programs in 85 Programmable I/O.
DSPIC33FJ64GP310-I/PF Features
100-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of -40 °C