PIC10F206T-I/OT
PIC10F206T-I/OT
PIC10F206T-I/OT
Microchip Technology
768B 512 x 12 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 10F Series PIC10F206 6 Pin 4MHz 5V SOT-23-6
SOT-23
PIC10F206T-I/OT Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 7 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6
Number of Pins 6
Supplier Device Package SOT-23-6
Mounting Style SMD/SMT
Family Name PIC10F
Instruction Set Architecture RISC
Dimensions 3.1 x 1.8 x 1.3mm
Typical Operating Supply Voltage 2 → 5.5 V
Package Type SOT-23
Maximum Operating Temperature+85 °C
Minimum Operating Temperature -40 °C
Number of I/Os 4 I/O
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology / Atmel
Tradename PIC
RoHS Details
Package Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Base Product Number PIC10F206
Mfr Microchip Technology
Data Converters -
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTape & Reel (TR)
Series PIC® 10F
Published 2003
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 6
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation800mW
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 5V
Terminal Pitch0.95mm
Frequency 4MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number PIC10F206
Pin Count6
Supply Voltage-Max (Vsup) 5.5V
Power Supplies2.5/5V
Supply Voltage-Min (Vsup) 2V
Interface USB
Memory Size768B
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 3
Nominal Supply Current175μA
Speed 4MHz
RAM Size 24 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Number of Bits 8
Core Processor PIC
Peripherals POR, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 768B 512 x 12
Connectivity -
Bit Size 8
Watchdog TimerYes
Access Time 4 μs
Has ADC NO
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
PWM Channels NO
DAC Channels NO
Number of Timers/Counters 1
Address Bus Width8b
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
Density 6 kb
ROM (words) 512
EEPROM Size -
CPU Family PIC
Number of Programmable I/O 4
Number of UART Channels 0
Number of I2C Channels 0
Number of SPI Channels 0
Number of Ethernet Channels 0
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
Height 1.3mm
Length 3.1mm
Width 1.8mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:11632 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC10F206T-I/OT Product Details
PIC10F206T-I/OT Overview
A SOT-23-6 package is included. In total, it has 3 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 8-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. PIC® 10F series components belong to this electrical component. Its program memory size is 768B 512 x 12. There is a PIC Core Processor inside MCU that provides this device with its power. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 6 terminations in total. The part works on a 8-bit basis. An output voltage of 5V volts is available for this Microcontroller chip. The Microcontroller chip has NO DMA channels. 768B memory size belongs to the part. PIC10F206 is the base part number that you can use to find alternatives. A good performance can be achieved at a frequency of 4MHz, as long as it is operated at a low power consumption. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel NO. On the chip, there are 6 pins that are accessible. A total of 1 timers/counters are included in the package. A total of 6 pins are present. Devices based on the PIC series of CPUs are embedded in the device. This 8 Programmable I/O section allows you to program the device in many different ways depending on what you need. The device has 0 UART channels. 8 bits are found on a chip. Devices like this use an 0-channel PWM controller.