PIC12HV615-E/SN
PIC12HV615-E/SN
PIC12HV615-E/SN
Microchip Technology
1.75KB 1K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 12F Series PIC12HV615 8 Pin 20MHz 4.5V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
PIC12HV615-E/SN Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 9 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Pins 8
Supplier Device Package 8-SOIC
Mounting Style SMD/SMT
Instruction Set Architecture RISC
Clock Freq 20(MHz)
Operating Temperature Classification Automotive
Package Type SOIC N
Number of Timers - General Purpose 3
Operating Temp Range -40C to 125C
# I/Os (Max) 5
Interface Type RS-232/USB
Total Internal Ram Size 64B(kB)
Device Core Size 8(b)
Operating Supply Voltage (Max) 5.5(V)
Operating Supply Voltage (Typ) 2.5/3.3/5(V)
Rad Hardened No
Operating Supply Voltage (Min) 2(V)
Programmable Yes
Maximum Expanded Memory Size 14KB
Mounting Surface Mount
Package Tube
Base Product Number PIC12HV615
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 4x10b
Product Status Active
Number of I/Os 5 I/O
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology / Atmel
Tradename PIC
RoHS Details
Operating Temperature-40°C~125°C TA
PackagingTube
Series PIC® 12F
Published 2006
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 8
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Max Power Dissipation800mW
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 4.5V
Terminal Pitch1.27mm
Frequency 20MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number PIC12HV615
Pin Count8
Operating Temperature (Max) 125C
Operating Temperature (Min) -40C
Supply Voltage-Max (Vsup) 5V
Supply Voltage-Min (Vsup) 4V
Interface RS-232, USB
Memory Size1.8kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 5
Speed 20MHz
RAM Size 64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V~5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 1.75KB 1K x 14
Connectivity -
Bit Size 8
Data Converter A/D 4x10b
Watchdog TimerYes
Access Time 20 μs
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
PWM Channels YES
Number of Timers/Counters 3
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size -
CPU Family PIC
Number of ADC Channels 4
Product MCU
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
Height 1.5mm
Length 4.9mm
Width 3.9mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:5734 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC12HV615-E/SN Product Details
PIC12HV615-E/SN Overview
The package is 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)-shaped. There are 5 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 8-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~125°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the PIC® 12F series of electrical components. Having a size of 1.75KB 1K x 14, Microcontroller has a program memory of X bytes. A PIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 8 has 8 terminations. 8-bits are used for its size. IC Chip has 4.5V volt supply outputs. With NO DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 1.8kB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number PIC12HV615, you will be able to find alternatives for the part. Using a 20MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. Devices work in YES PWM channels. On the chip, 8 pins are accessible. In total, there are 3 timers/counters on the device. The pin count is 8. There is an embedded the PIC CPU family inside the device, which makes it a powerful device. The ADC channel count on this device totals up to 4 channels.
PIC12HV615-E/SN Features
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package