PIC16C712-20I/SO
Microchip Technology
1.75KB 1K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C712 18 Pin 20MHz 5V 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
PIC16C712-20I/SO Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 18 |
| Supplier Device Package | 18-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Data Converters | A/D 4x8b |
| Number of I/Os | 13 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC16C712 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® 16C |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 18 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 4V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Frequency | 20MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC16C712 |
| Pin Count | 18 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Memory Size | 1.8kB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 13 |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | OTP |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 1.75KB 1K x 14 |
| Connectivity | -- |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 4x8b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 20 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 1024 |
| EEPROM Size | -- |
| On Chip Program ROM Width | 14 |
| CPU Family | PIC |
| Number of ADC Channels | 4 Channel |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Height Seated (Max) | 2.64mm |
| Width | 7.5 mm |
| Height | 2.05 mm |
| Length | 11.55 mm |