PIC16F627-20/P
PIC16F627-20/P
PIC16F627-20/P
Microchip Technology
1.75KB 1K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F627 18 Pin 20MHz 5V 18-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
PIC16F627-20/P Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 2 Weeks
Lifecycle Status NRND (Last Updated: 2 years ago)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 18-DIP (0.300, 7.62mm)
Surface MountNO
Number of Pins 18
Supplier Device Package 18-PDIP
Mounting Style Through Hole
Interfaces SCI/USART
Qualification -
Number of I/Os 16 I/O
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Minimum Operating Temperature 0 C
Interface Type SCI, USART
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology / Atmel
Tradename PIC
RoHS Details
Package Tube
Base Product Number PIC16F627
Mfr Microchip Technology
Data Converters -
Product Status Active
Operating Temperature0°C~70°C TA
PackagingTube
Series PIC® 16F
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 18
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Max Operating Temperature70 °C
Min Operating Temperature 0 °C
Max Power Dissipation800mW
Terminal Position DUAL
Supply Voltage 5V
Terminal Pitch2.54mm
Frequency 20MHz
Base Part Number PIC16F627
Pin Count18
Supply Voltage-Max (Vsup) 5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) 4.5V
Interface SCI, UART, USART
Max Supply Voltage5.5 V
Min Supply Voltage3 V
Memory Size1.8kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 16
Speed 20MHz
RAM Size 224 x 8
Memory TypeFLASH
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 1.75KB 1K x 14
Connectivity UART/USART
Supply Current-Max 7mA
Bit Size 8
Watchdog TimerYes
Access Time 20 μs
Has ADC NO
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Number of Timers/Counters 3
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
ROM (words) 1024
Core Architecture PIC
EEPROM Size 128 x 8
CPU Family PIC
Max Frequency 20 MHz
Number of Programmable I/O 16
Product MCU
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
Height 3.68mm
Length 22.99mm
Width 6.6mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:1918 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16F627-20/P Product Details
PIC16F627-20/P Overview
There is a 18-DIP (0.300, 7.62mm) package available. The board has 16 I/Os. Using the Mounting Type Through Hole, the MCU is mounted on PCB. A 8-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. 0°C~70°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. PIC® 16F-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 1.75KB 1K x 14. Powered by a PIC Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 18. As a result, this Microcontroller comes with a 8-bit size. Input voltage for the chip is 5V volts. A total of NO DMA channels are available. This IC part has a memory size of 1.8kB. There are a number of alternatives to the base part number PIC16F627 that you can find. Performing well when operated at frequency 20MHz can be achieved. Using YES PWM channels, the device works. On the chip, there are 18 pins that can be accessed. It comes with 3 timers/counters that can be set up. The pins counted are 18. The device is powered by the the PIC CPU family that is embedded in it. FLASH memory is one of the features of this equipment. The CPU is based on PIC cores. There are 16 Programmable I/Os on this computer.
PIC16F627-20/P Features
18-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Minimum temperature of 0 °C