PIC18LF27J53-I/SS
PIC18LF27J53-I/SS
PIC18LF27J53-I/SS
Microchip Technology
128KB 64K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18J Series PIC18LF27J53 28 Pin 48MHz 2.5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
PIC18LF27J53-I/SS Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 9 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Surface MountYES
Number of Pins 28
Supplier Device Package 28-SSOP
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces I2C/SPI/USART/USB
Number of I/Os 22 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type I2C, SPI, USART
RoHS Details
Package Tube
Base Product Number PIC18LF27
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 10x10b/12b
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series PIC® XLP™ 18J
Published 2009
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation1W
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 2.5V
Terminal Pitch0.65mm
Frequency 48MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number PIC18LF27J53
Pin Count28
Supply Voltage-Min (Vsup) 2V
Interface I2C, LIN, SPI, UART, USART, USB
Memory Size128kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 22
Speed 48MHz
RAM Size 3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V~2.75V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 128KB 64K x 16
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Supply Current-Max 15.1mA
Bit Size 8
Data Converter A/D 10x10b/12b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels YES
Data Bus Width 8b
PWM Channels YES
Number of Timers/Counters 8
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size -
CPU Family PIC
Number of Programmable I/O 3
Number of ADC Channels 10
Number of I2C Channels 2
Product MCU
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
Height 1.85mm
Length 10.5mm
Width 5.6mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC18LF27J53-I/SS Product Details
PIC18LF27J53-I/SS Overview
The package is in 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) format. The MCU has 22 I/O ports. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on the 8-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® XLP™ 18J series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 128KB 64K x 16. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 28 of terminations. A 8-bit operation is performed by this part. There is an output of 2.5V volts from the Microcontroller chip. A total of YES DMA channels are available on MCU chip. This MCU is implemented with 128kB memory. PIC18LF27J53 serves as a base part number to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 48MHz and it is able to operate at a high frequency. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. It is possible to access the 28 pins on the chip through the 28 pins. It is equipped with 8 timers and counters. It consists of 28 pins. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the PIC family of processors. Among the eight programmable I/O sections, there are many different ways in which it can be programmed. There are a total of 10 channels for the ADC on this board, so it has a total of 10 channels. In this device, there's an 2-channel PWM controller.
PIC18LF27J53-I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package