PIC16LF1764-I/ST
PIC16LF1764-I/ST
PIC16LF1764-I/ST
Microchip Technology
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF1764 32MHz 3V 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
SOT-23
PIC16LF1764-I/ST Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 11 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Surface MountYES
Supplier Device Package 14-TSSOP
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces I2C/SPI/USART
Package Tube
Base Product Number PIC16LF1764
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 8x10b; D/A 1x5b, 1x10b
Product Status Active
DAC Resolution 5 bit, 10 bit
Number of I/Os 12 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type UART, I2C, SPI
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename PIC
RoHS Details
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series PIC® XLP™ 16F
Published 2014
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 14
Additional FeatureALSO OPERATES WITH 1.8VMIN @ 16MHZ
HTS Code8542.31.00.01
Subcategory Microcontrollers - MCU
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Supply Voltage 3V
Terminal Pitch0.65mm
Frequency 32MHz
Base Part Number PIC16LF1764
JESD-30 Code R-PDSO-G14
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) 2.5V
Interface I2C, LIN, SPI, UART, USART
Memory Size7kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 12
Speed 32MHz
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 7KB 4K x 14
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Bit Size 8
Data Converter A/D 8x10b; D/A 1x5b, 1x10b
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8 bit
PWM Channels YES
DAC Channels YES
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size 128 x 8
On Chip Program ROM Width 14
Screening Level TS 16949
Number of ADC Channels 8 Channel
Product MCU
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
Length 5mm
Height Seated (Max) 1.2mm
Width 4.4mm
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16LF1764-I/ST Product Details
PIC16LF1764-I/ST Overview
There is a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package available. The board has 12 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 8-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. PIC® XLP™ 16F-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 7KB 4K x 14. Powered by a PIC Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 14. As a result, this Microcontroller comes with a 8-bit size. Input voltage for the chip is 3V volts. A total of NO DMA channels are available. This IC part has a memory size of 7kB. There are a number of alternatives to the base part number PIC16LF1764 that you can find. Performing well when operated at frequency 32MHz can be achieved. Using YES PWM channels, the device works. In addition to these features, there are a number of other ones, such as this one: ALSO OPERATES WITH 1.8VMIN @ 16MHZ. The device has a total of 8 Channel ADC channels in total.
PIC16LF1764-I/ST Features
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package