PIC16LF1788-I/ML
PIC16LF1788-I/ML
PIC16LF1788-I/ML
Microchip Technology
28KB 16K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16LF1788 28 Pin 3V 44-VQFN Exposed Pad
SOT-23
PIC16LF1788-I/ML Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 13 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Surface MountYES
Number of Pins 28
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces I2C/SPI/USART
DAC Resolution 5 bit
Number of I/Os 25 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type I2C, LIN, SPI, UART, USART
RoHS Details
Package Tube
Base Product Number PIC16LF1788
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 11x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series PIC® XLP™ 16F
Published 2013
Number of Terminations 28
ECCN Code 3A991.A.2
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Additional FeatureIT ALSO OPERATES AT 1.8V AT 16MHZ
HTS Code8542.31.00.01
Terminal Position QUAD
Terminal FormNO LEAD
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3V
Terminal Pitch0.65mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number PIC16LF1788
Qualification StatusNot Qualified
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Power Supplies2/3.3V
Supply Voltage-Min (Vsup) 2.5V
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 24
Speed 32MHz
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Clock Frequency 32MHz
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 28KB 16K x 14
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Bit Size 8
Data Converter A/D 11x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8 bit
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
ROM (words) 16384
EEPROM Size 256 x 8
On Chip Program ROM Width 14
CPU Family PIC
Screening Level TS 16949
Number of ADC Channels 11 Channel
Device CorePIC
Length 6mm
Height Seated (Max) 1mm
Width 6mm
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16LF1788-I/ML Product Details
PIC16LF1788-I/ML Overview
Packaged in a 44-VQFN Exposed Pad format, this MCU is available in a compact size. There are 24 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 8-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The PIC® XLP™ 16F series includes this electrical component. There is 28KB 16K x 14 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a PIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 28 terminations were applied to the IC chip. 8-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 3V volts. Currently, MCU chip has NO DMA channels. Alternatives can be found by looking at the base part number PIC16LF1788. There are YES PWM channels on the device. The chip has 28 pins. This device is embedded with a PIC processor family, which is a powerful and efficient CPU. The clock function of this device is based on a 32MHz-frequency. As a few examples, there are additional features like IT ALSO OPERATES AT 1.8V AT 16MHZ that are available in the software. A total of 11 Channel ADC channels are present in this device.