PIC16LF72-I/SS
PIC16LF72-I/SS
PIC16LF72-I/SS
Microchip Technology
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16LF72 28 Pin 20MHz 5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
PIC16LF72-I/SS Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of Pins 28
Supplier Device Package 28-SSOP
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces I2C/SPI
Instruction Set Architecture RISC
Clock Freq 20(MHz)
Operating Temperature Classification Industrial
Package Type SSOP
Number of Timers - General Purpose 3
Operating Temp Range -40C to 85C
# I/Os (Max) 22
Power Dissipation (Max) 1000(mW)
Interface Type I2C/SPI
Total Internal Ram Size 128B(kB)
Device Core Size 8(b)
Operating Supply Voltage (Max) 5.5(V)
Operating Supply Voltage (Typ) 2.5/3.3/5(V)
Rad Hardened No
Operating Supply Voltage (Min) 2(V)
Programmable Yes
Maximum Expanded Memory Size 112KB
Mounting Surface Mount
Package Tube
Base Product Number PIC16LF72
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 5x8b
Product Status Active
Number of I/Os 22 I/O
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename PIC
RoHS Details
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series PIC® 16F
Published 1996
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 28
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Additional FeatureOPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY WITH A/D OFF
Max Power Dissipation1W
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 5V
Terminal Pitch0.65mm
Frequency 20MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number PIC16LF72
Pin Count28
Operating Temperature (Max) 85C
Operating Temperature (Min) -40C
Supply Voltage-Max (Vsup) 5.5V
Power Supplies2/5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) 3V
Interface I2C, SPI, SSP
Memory Size3.5kB
Oscillator TypeExternal
Number of I/O 22
Speed 10 MHz
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 3.5KB 2K x 14
Connectivity I2C, SPI
Supply Current-Max 2mA
Bit Size 8
Data Converter A/D 5x8b
Watchdog TimerYes
Access Time 20 μs
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Number of Timers/Counters 3
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
ROM (words) 2048
EEPROM Size -
On Chip Program ROM Width 14
CPU Family PIC
Number of ADC Channels 5 Channel
Product MCU
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
Length 10.2mm
Height Seated (Max) 1.98mm
Width 5.3 mm
Height 1.75 mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:2028 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16LF72-I/SS Product Details
PIC16LF72-I/SS Overview
There is a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package available. The board has 22 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 8-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. PIC® 16F-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 3.5KB 2K x 14. Powered by a PIC Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 28. As a result, this Microcontroller comes with a 8-bit size. Input voltage for the chip is 5V volts. A total of NO DMA channels are available. This IC part has a memory size of 3.5kB. There are a number of alternatives to the base part number PIC16LF72 that you can find. Performing well when operated at frequency 20MHz can be achieved. Using YES PWM channels, the device works. On the chip, there are 28 pins that can be accessed. It comes with 3 timers/counters that can be set up. The pins counted are 28. The device is powered by the the PIC CPU family that is embedded in it. In addition to these features, there are a number of other ones, such as this one: OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY WITH A/D OFF. The device has a total of 5 Channel ADC channels in total.
PIC16LF72-I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package