PIC18F25K80-E/MM
PIC18F25K80-E/MM
PIC18F25K80-E/MM
Microchip Technology
32KB 16K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F25K80 28 Pin 64MHz 3.3V 28-VQFN Exposed Pad
SOT-23
PIC18F25K80-E/MM Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Lifecycle Status Production (Last Updated: 2 years ago)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Surface MountYES
Number of Pins 28
Supplier Device Package 28-QFN-S (6x6)
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces CAN/I2C/SPI/USART
Data Converters A/D 8x12b
Schedule B 8542310000
Number of I/Os 24
RoHS Compliant
Family Name PIC18F
Instruction Set Architecture Harvard
Dimensions 6 x 6 x 0.95mm
Typical Operating Supply Voltage 5.5 (Maximum) V
Package Type QFN
Maximum Operating Temperature+125 °C
Minimum Operating Temperature -40 °C
MSL MSL 1 - Unlimited
Qualification AEC-Q100
Interface Type I2C, SPI
Package Tube
Base Product Number PIC18F25
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~125°C TA
PackagingTube
Series PIC® XLP™ 18K
Published 2011
Number of Terminations 28
ECCN Code 3A001.A.3
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Additional FeatureIT ALSO OPERTES IN 4MHZ AT 1.8V MIN SUPPLY
Max Power Dissipation1W
Terminal Position QUAD
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3.3V
Frequency 64MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number PIC18F25K80
Pin Count28
Supply Voltage-Min (Vsup) 3V
Interface CAN, I2C, LIN, SPI, UART, USART
Max Supply Voltage5.5 V
Min Supply Voltage1.8 V
Memory Size32kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 24
Speed 64MHz
RAM Size 3.6K x 8
Memory TypeFLASH
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 32KB 16K x 16
Connectivity ECANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 12mA
Bit Size 8
Data Converter A/D 8x12b
DMA Channels NO
Data Rate16Mbit/s
Data Bus Width 8b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Number of Timers/Counters 5
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
ROM (words) 32768
Core Architecture PIC
EEPROM Size 1K x 8
CPU Family PIC
Max Frequency 64 MHz
Number of Programmable I/O 24
Number of UART Channels 1
Device CorePIC
Length 6mm
Height Seated (Max) 1mm
Width 6mm
Height 0.95mm
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC18F25K80-E/MM Product Details
PIC18F25K80-E/MM Overview
The package is 28-VQFN Exposed Pad-shaped. There are 24 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 8-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~125°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the PIC® XLP™ 18K series of electrical components. Having a size of 32KB 16K x 16, Microcontroller has a program memory of X bytes. A PIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 28 has 28 terminations. 8-bits are used for its size. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. With NO DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 32kB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number PIC18F25K80, you will be able to find alternatives for the part. Using a 64MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. Devices work in YES PWM channels. On the chip, 28 pins are accessible. In total, there are 5 timers/counters on the device. The pin count is 28. There is an embedded the PIC CPU family inside the device, which makes it a powerful device. There is FLASH memory on this piece of equipment. In addition, it comes with a PIC core architecture. It has 24 Programmable Input/Output pins that can be programmed. In addition to the above, there are other features such as IT ALSO OPERTES IN 4MHZ AT 1.8V MIN SUPPLY, to name but a few. A total of 8 UART channels are available on it. 1 I2C channels are integrated by the part.
PIC18F25K80-E/MM Features
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of -40 °C