PIC18F44K20-E/ML
PIC18F44K20-E/ML
PIC18F44K20-E/ML
Microchip Technology
16KB 8K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F44K20 44 Pin 48MHz 3V 44-VQFN Exposed Pad
SOT-23
PIC18F44K20-E/ML Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 7 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Number of Pins 44
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces I2C/SPI/USART
Data Converters A/D 14x10b
Number of I/Os 36 I/O
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type CCP, ECCP, EUSART, I2C, MSSP, SPI
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename PIC
RoHS Details
Package Tube
Base Product Number PIC18F44
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~125°C TA
PackagingTube
Series PIC® XLP™ 18K
Published 2009
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 44
ECCN Code 3A001.A.3
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Additional FeatureALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 20 MHZ
Max Power Dissipation1W
Terminal Position QUAD
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3V
Terminal Pitch0.65mm
Frequency 48MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number PIC18F44K20
Pin Count44
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.5V
Power Supplies2/3.3V
Supply Voltage-Min (Vsup) 2.7V
Interface I2C, SPI, UART, USART
Memory Size16kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 35
Speed 48MHz
RAM Size 768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 16KB 8K x 16
Connectivity I2C, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 15mA
Bit Size 8
Data Converter A/D 14x10b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Number of Timers/Counters 4
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
ROM (words) 8192
EEPROM Size 256 x 8
On Chip Program ROM Width 16
CPU Family PIC
Number of Programmable I/O 36
Number of ADC Channels 14 Channel
Product MCU
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
Length 8mm
Height Seated (Max) 1mm
Width 8 mm
Height 0.88 mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:2373 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC18F44K20-E/ML Product Details
PIC18F44K20-E/ML Overview
44-VQFN Exposed Pad-packages are available. There are 35 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 8-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~125°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the PIC® XLP™ 18K series. This program memory has a size of 16KB 8K x 16, which indicates what the size of the program memory is. PIC Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 44 terminations on MCU chip. You get a 8-bit size. This Microcontroller chip is powered by 3V volts. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. The part has a memory size of 16kB. The base part number PIC18F44K20 provides alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 48MHz. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. In this chip, 44 pins can be accessed. Using the timer/counter system, it has 4 timers/counters. It has 44 pins in total. In addition to this, the device is embedded with the the PIC CPU family. This device has 36 programmable input and output channels. Some of these features include ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 20 MHZ, for example, as one example. In total, it has 14 Channel ADC channels for the measurement of signals.