DSPIC33FJ128MC710-I/PT
DSPIC33FJ128MC710-I/PT
DSPIC33FJ128MC710-I/PT
Microchip Technology
128KB 128K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ128MC710 100 Pin 40MHz 3.3V 100-TQFP
SOT-23
DSPIC33FJ128MC710-I/PT Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 1 Weeks
Lifecycle Status NRND (Last Updated: 2 years ago)
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-TQFP
Surface MountYES
Number of Pins 100
Supplier Device Package 100-TQFP (12x12)
Number of Terminals 100
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces CAN/I2C/SPI/UART
Data Converters A/D 24x10b/12b
Package Tray
Base Product Number DSPIC33FJ128MC710
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Number of I/Os 85 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type CAN/I2C/SPI/UART
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename dsPIC
RoHS Details
Package Shape SQUARE
Number of I/O Lines 85
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTray
Series dsPIC™ 33F
Published 2005
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 100
Termination SMD/SMT
ECCN Code 3A991.A.2
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
HTS Code8542.31.00.01
Terminal Position QUAD
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.4mm
Reach Compliance Code compliant
Frequency 40MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number DSPIC33FJ128MC710
Pin Count100
JESD-30 Code S-PQFP-G100
Qualification StatusNot Qualified
Operating Supply Voltage3 V to 3.6 V
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Power Supplies3.3V
Temperature GradeINDUSTRIAL
Supply Voltage-Min (Vsup) 3V
Interface CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Max Supply Voltage3.6 V
Min Supply Voltage3 V
Memory Size128kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 85
Speed 40 MIPs
RAM Size 16K x 8
Memory TypeFLASH
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Number of Bits 16
Core Processor dsPIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 16-Bit
Program Memory Size 128KB 128K x 8
Connectivity CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Bit Size 16
Data Converter A/D 24x10/12b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels YES
Data Bus Width 16b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Seated Height-Max 1.2 mm
Number of Timers/Counters 9
Product TypeDSP - Digital Signal Processors & Controllers
Density 1 Mb
Core Architecture dsPIC
EEPROM Size --
Max Frequency 40 MHz
Number of Programmable I/O 85
Format FIXED-POINT
RAM (words) 8192
Number of UART Channels 2
Number of ADC Channels 24
ROM Programmability FLASH
Number of PWM Channels 8
Number of I2C Channels 2
Number of SPI Channels 2
Product DSCs
Product CategoryDigital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC
Height 1.05mm
Length 12mm
Width 12mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:694 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
DSPIC33FJ128MC710-I/PT Product Details
DSPIC33FJ128MC710-I/PT Overview
The package has a 100-TQFP shape. With 85 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 16-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. The dsPIC™ 33F series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 128KB 128K x 8. There's a dsPIC Core Processor inside. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 100 terminations on the IC chip. 16-bits are the size of the data that comes with MCU. A 3.3V volt supply is provided by the Microcontroller chip. In addition to that, MCU chip has YES DMA channels. Its memory size is 128kB. It is possible to find alternatives to the base part number DSPIC33FJ128MC710 by using the part number search tool. An effective performance can be achieved at a frequency of 40MHz. There are a total of YES channels in the device. It is possible to access the 100 pins on the chip. In total, it has 9 timers and counters in it. A total of 100 pins are included in the package. The equipment on this page features FLASH memory technology. This device features a dsPIC core architecture. As far as the programmability is concerned, it has 85 Programmable I/Os. As far as UART channels are concerned, it has 2. The ADC channels on this device total 24 in number. A chip with 16 bits has 16 bits in total. A total of 8 PWM channels are being used by the device. The part has been designed to incorporate 2 I2C channels.
DSPIC33FJ128MC710-I/PT Features
100-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of -40 °C