PIC32MX150F128D-50I/PT
PIC32MX150F128D-50I/PT
PIC32MX150F128D-50I/PT
Microchip Technology
128KB 128K x 8 FLASH MIPS32® M4K™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MX Series PIC32MX150F128D 44 Pin 50MHz 3.3V 44-TQFP
SOT-23
PIC32MX150F128D-50I/PT Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Lifecycle Status Production (Last Updated: 2 years ago)
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-TQFP
Number of Pins 44
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Mounting Style SMD/SMT
Schedule B 8542310000
RoHS Compliant
Data Converters A/D 13x10b
Number of I/Os 35 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename MIPS32
Package Tray
Base Product Number PIC32MX150
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTray
Series PIC® 32MX
Published 2008
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 44
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Terminal Position QUAD
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.8mm
Frequency 50MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number PIC32MX150F128D
Qualification StatusNot Qualified
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Interface I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Max Supply Voltage3.6 V
Min Supply Voltage2.3 V
Memory Size128kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 35
Speed 50MHz
RAM Size 32K x 8
Memory TypeFLASH
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor MIPS32® M4K™
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 32-Bit
Program Memory Size 128KB 128K x 8
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 30mA
Bit Size 32
Data Converter A/D 13x10b
Has ADC YES
DMA Channels YES
Data Bus Width 32b
PWM Channels YES
Number of Timers/Counters 5
Product Type32-bit Microcontrollers - MCU
Core Architecture PIC
EEPROM Size --
CPU Family PIC
Max Frequency 50 MHz
Screening Level TS 16949
Number of UART Channels 2
Number of ADC Channels 13
Number of I2C Channels 2
Number of SPI Channels 2
Product Category32-bit Microcontrollers - MCU
Height 1.05mm
Length 10mm
Width 10mm
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC32MX150F128D-50I/PT Product Details
PIC32MX150F128D-50I/PT Overview
A 44-TQFP package is included. In total, it has 35 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 32-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. PIC® 32MX series components belong to this electrical component. Its program memory size is 128KB 128K x 8. There is a MIPS32® M4K™ Core Processor inside MCU that provides this device with its power. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 44 terminations in total. The part works on a 32-bit basis. An output voltage of 3.3V volts is available for this Microcontroller chip. The Microcontroller chip has YES DMA channels. 128kB memory size belongs to the part. PIC32MX150F128D is the base part number that you can use to find alternatives. A good performance can be achieved at a frequency of 50MHz, as long as it is operated at a low power consumption. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel YES. On the chip, there are 44 pins that are accessible. A total of 5 timers/counters are included in the package. Devices based on the PIC series of CPUs are embedded in the device. There's built-in FLASH memory in the equipment. It is built on a PIC core architecture. The device has 2 UART channels. In total, there are 13 channels for the ADC on this board. Devices like this use an 2-channel PWM controller.
PIC32MX150F128D-50I/PT Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of -40 °C