A1440A-2VQG100C
A1440A-2VQG100C
A1440A-2VQG100C
Microsemi
5V V FPGAs 0.5mm mm 100
SOT-23
A1440A-2VQG100C Datasheet PDF
TypeParameter
Surface MountYES
Number of Pins 100
JESD-609 Code e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 100
Terminal Finish MATTE TIN
Max Operating Temperature70°C
Min Operating Temperature 0°C
Additional FeatureMAX 83 I/OS
Technology CMOS
Terminal Position QUAD
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 5V
Terminal Pitch0.5mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Operating Supply Voltage5V
Temperature GradeCOMMERCIAL
Propagation Delay2.3 ns
Organization 564 CLBS, 4000 GATES
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Speed Grade 2
Number of Registers 568
Number of CLBs 564
Number of Equivalent Gates 4000
Length 14mm
Width 14mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:4525 items
A1440A-2VQG100C Product Details
A1440A-2VQG100C Overview
There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Power is provided by a 5V-volt supply. In total, there are a total of 100 terminations on fpga chips. This cable has 100 pins and is designed to connect to a computer. With a 5V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. A maximum operating temperature of 70°C can be reached by this module. Over 0°C should be the operating temperature. The registers used in the transfer of and storage of data are 568 in number. In order to make the architecture work, 564 CLBs are used. The MAX 83 I/OS feature also characterizes fpga circuit. There are 4000 equivalent gates in the FPGA that implement the design.
A1440A-2VQG100C Features
100 LABs/CLBs
70°C gates