MC74VHCT14ADTR2 Overview
Packed in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), the part is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability. It works based on the Inverter logic principle. To ensure the part's full function, a voltage of 4.5V~5.5V is needed. Extended operating temperature around -55°C~125°C. The part is mounted in Surface Mount. The high and low state of output current is 8mA 8mA. It comes from the 74VHCT series. There are 14 terminations totally. The part has 6 functions that significantly boost the user experience. It represents the AHCT/VHCT product family. If you are looking for device variants, try search with 74VHCT14. 14 pins are injected into the part body. Surface Mount mounted, this logic device is widely used in many applications. Please refer to the datasheets for 14 pins functions. In the quiescent state, the part has 2μA current flowing through it. The part bears a load capacitance of 50pF. It requires a minimal voltage of 4.5V to supply the device. The supply voltage should not exceed 5.5V. It is packed with the industry TAPE AND REEL method. As specified in datasheets, the part requires 5V power supplies. Logical operation through 6 gates. It features Schmitt Trigger.
MC74VHCT14ADTR2 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C