NC7WZ14P6
NC7WZ14P6
NC7WZ14P6
ON Semiconductor
3.3V V 14.5 ns ns 6 ns ns 2mm mm Gates & Inverters 32mA mA 1.1mm mm 28mg mg Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 1μA μA
SOT-23
NC7WZ14P6 Datasheet PDF
TypeParameter
Lifecycle Status CONSULT SALES OFFICE (Last Updated: 2 days ago)
Factory Lead Time 6 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Number of Pins 6
Weight 28mg
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series 7WZ
Published 2001
JESD-609 Code e3
Feature Schmitt Trigger
Pbfree Code yes
Part StatusDiscontinued
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 6
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Voltage - Supply 1.65V~5.5V
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Number of Functions 2
Supply Voltage 1.8V
Base Part Number 7WZ14
Max Output Current32mA
Operating Supply Voltage1.8V
Supply Voltage-Max (Vsup) 5.5V
Power Supplies3.3V
Output Current32mA
Propagation Delay14.5 ns
Quiescent Current1μA
Turn On Delay Time6 ns
Family LVC/LCX/Z
Logic Function Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
Current - Output High, Low 32mA 32mA
Logic Type Inverter
Number of Gates2
Max Propagation Delay @ V, Max CL 4.9ns @ 5V, 50pF
Logic Level - Low 0.2V ~ 1.2V
Logic Level - High 1.4V ~ 3.6V
Schmitt Trigger InputYes
Height 1.1mm
Length 2mm
Width 1.25mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:2964 items
NC7WZ14P6 Product Details
NC7WZ14P6 Overview
This part is conveniently packaged in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363, making it easy to ship abroad. This high-reliability packaging method uses advanced packaging methods Tape & Reel (TR). Inverter logic governs its operation. Voltage 1.65V~5.5V ensures the part's full functionality. Operation at a temperature around -40°C~85°C. A Surface Mount mount is used for this part. Current output is 32mA 32mA in both the high and low states. The number 7WZ refers to it. In total, there have been 6 terminations. A significant improvement in the user experience can be achieved by the part since it has 2 functions. There is a chip in this package that is a part of LVC/LCX/Z. Search with 7WZ14 if you are looking for device variants. It is widely used in a variety of applications due to its Surface Mount mounting. To find out what the 6 pins do, please refer to the datasheets. Parts that are quiescent have 1μA current flowing through them. In this case, Vsup reaches its maximum value. Datasheets indicate that this part requires 3.3V power supply. Current output of the device is rated at 32mA. It is specified in the operating instructions of the chip that the operating voltage will be 1.8V volts. An operation based on gates of 2. Schmitt Trigger is featured in it.
NC7WZ14P6 Features
Inverter Logic Type
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 1μA
Output Current: 32mA