MC74HC14ADR2
MC74HC14ADR2
MC74HC14ADR2
Rochester Electronics, LLC
Gates & Inverters 2V~6V V
SOT-23
MC74HC14ADR2 Datasheet PDF
TypeParameter
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Surface MountYES
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series 74HC
JESD-609 Code e3
Feature Schmitt Trigger
Pbfree Code yes
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 14
Terminal Finish MATTE TIN
Voltage - Supply 2V~6V
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Number of Functions 6
Supply Voltage 5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Pin Count14
Qualification StatusCOMMERCIAL
Supply Voltage-Max (Vsup) 6V
Supply Voltage-Min (Vsup) 2V
Number of Circuits 6
Family HC/UH
Number of Inputs 1
Current - Output High, Low 5.2mA 5.2mA
Logic Type Inverter
Max Propagation Delay @ V, Max CL 13ns @ 6V, 50pF
Logic Level - Low 0.3V ~ 1.2V
Logic Level - High 1.5V ~ 4.2V
Current - Quiescent (Max) 1μA
Width 3.9mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:1167 items
MC74HC14ADR2 Product Details
MC74HC14ADR2 Overview
The part can be shipped overseas conveniently because it is packaged in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width). In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. As a result, it works on the principle of Inverter. The part must have a voltage of 2V~6V in order to function properly. Operating temperature around -55°C~125°C extended. Surface Mount is the mounting position of the part. In the low and high states of output current, the current is 5.2mA 5.2mA. This is part of the 74HC series. In total, there are 14 terminations. 6 functions in the part enhance the user experience significantly. The chip is part of the HC/UH family. There are 14 pins injected into the part body. There are 1 inputs on this part. A total of 6 circuits make up this device. Devices require a minimum voltage of 2V. As soon as Vsup reaches 6V, the maximal supply voltage (Vsup) is reached. In standby mode, the maximum current is 1μA. Schmitt Trigger is its feature.
MC74HC14ADR2 Features
Inverter Logic Type