EEE-1HA330XP
EEE-1HA330XP
EEE-1HA330XP
Panasonic Electronic Components
SOT-23
EEE-1HA330XP Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Contact PlatingTin
Mount PCB, Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Number of Pins 8
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size 0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Operating Temperature-40°C~85°C
Series S
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3/e6
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Applications Automotive
Capacitance 33μF
Voltage - Rated DC 50V
Lead Pitch 1.8mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Diameter 650 μm
Size Code 2626
Voltage 50V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 3μA
Ripple Current85mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.12
In-Stock:10264 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About EEE-1HA330XP
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C