EEE-1HA3R3SR
EEE-1HA3R3SR
EEE-1HA3R3SR
Panasonic Electronic Components
S 3.3μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
SOT-23
EEE-1HA3R3SR Datasheet PDF
Package / Case Radial, Can - SMD
Surface Mount Land Size 0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Operating Temperature-40°C~85°C
Series S
Size / Dimension 0.157Dia 4.00mm
Tolerance ±20%
Applications Automotive
Voltage - Rated 50V
Capacitance 3.3μF
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Polarization Polar
Ripple Current @ Low Frequency 16mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 27.2mA @ 10kHz
Height Seated (Max) 0.213 5.40mm
RoHS StatusRoHS Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:16731 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
EEE-1HA3R3SR Product Details
EEE-1HA3R3SR Overview
A full charge means 27.2mA @ 10kHz ripple current.If the charge is low, ripple current is 16mA @ 120Hz.Keep your seated height below 0.213 5.40mm.The operating temperature should be maintained at -40°C~85°C for high efficiency.
EEE-1HA3R3SR Features
the ripple current is 27.2mA @ 10kHz.
the ripple current is 16mA @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~85°C