EEU-FM1A102LBJ
EEU-FM1A102LBJ
EEU-FM1A102LBJ
Panasonic Electronic Components
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded Al Lytic CapLow ESR Radial FM Series
SOT-23
EEU-FM1A102LBJ Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2006
Series FM
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Termination Radial
Max Operating Temperature105°C
Min Operating Temperature -40°C
Applications General Purpose
Voltage - Rated 10V
Capacitance 1000μF
Voltage - Rated DC 10V
Lead Pitch 5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 4000 Hrs @ 105°C
Ripple Current1.56A
Polarization Polar
Life (Hours) 4000 hours
Impedance30mOhms
Ripple Current @ Low Frequency 1.17A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.56A @ 100kHz
Diameter 8mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Length 20mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusRoHS Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:33664 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About EEU-FM1A102LBJ
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C