EEU-FR0J222
EEU-FR0J222
EEU-FR0J222
Panasonic Electronic Components
Cap Aluminum Lytic 2200uF 6.3V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 2180mA 10000h 105C Bulk
SOT-23
EEU-FR0J222 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Surface MountNO
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2006
Series FR
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 6.3V
Capacitance 2200μF
Terminal Pitch5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 6.3V
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.1386mA
Polarization Polar
Tan Delta 0.26
Impedance20mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.744A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.18A @ 100kHz
ESR 20 mΩ
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Length 20mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:9168 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About EEU-FR0J222
The EEU-FR0J222 from Panasonic Electronic Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum Lytic 2200uF 6.3V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 2180mA 10000h 105C Bulk.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C