10WXA1000MEFCT810X9
10WXA1000MEFCT810X9
10WXA1000MEFCT810X9
Rubycon
WXA 1000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 460mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
SOT-23
10WXA1000MEFCT810X9 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 22 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series WXA
Published 2013
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications Automotive
Voltage - Rated 10V
Capacitance 1000μF
Lead Pitch 5.0038mm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current460mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 460mA @ 120Hz
Height Seated (Max) 0.413 10.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:13479 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
10WXA1000MEFCT810X9 Product Details
10WXA1000MEFCT810X9 Overview
It is 460mA @ 120Hz at the lowest charge for ripple current.Seating height (Max) should be kept below 0.413 10.50mm.It is recommended that the operating temperature be kept at -55°C~105°C to achieve high efficiency.
10WXA1000MEFCT810X9 Features
the ripple current is 460mA @ 120Hz.
an operating temperature of -55°C~105°C