USF1C220MDD
USF1C220MDD
USF1C220MDD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 16volts 22uF
SOT-23
USF1C220MDD Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 15 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series USF
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 22μF
Voltage - Rated DC 16V
Packing Method TAPE
Lead Pitch 2mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.079 2.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 3.52μA
Ripple Current110mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.14
Impedance1.7Ohm
Ripple Current @ Low Frequency 55mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 110mA @ 100kHz
Diameter 5mm
Height 7mm
Height Seated (Max) 0.315 8.00mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
About USF1C220MDD
The USF1C220MDD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 16volts 22uF.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C