25YXF1000MG412.5X20
25YXF1000MG412.5X20
25YXF1000MG412.5X20
Rubycon
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
SOT-23
25YXF1000MG412.5X20 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series YXF
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 25V
Capacitance 1000μF
Terminal Pitch5mm
Reach Compliance Code unknown
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 25V
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.25mA
Ripple Current975mA
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Tan Delta 0.14
Impedance62mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 975mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.3A @ 100kHz
Diameter 12.5mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Length 20mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About 25YXF1000MG412.5X20
The 25YXF1000MG412.5X20 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C