350USC220MEFCSN22X35
350USC220MEFCSN22X35
350USC220MEFCSN22X35
Rubycon
USC 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.47A 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
350USC220MEFCSN22X35 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~85°C
PackagingBulk
Published 2012
Series USC
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 220μF
Voltage - Rated DC 350V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 0.83247mA
Ripple Current1.47A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 1.47A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.058A @ 10kHz
Diameter 22mm
Height 35mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
350USC220MEFCSN22X35 Product Details
350USC220MEFCSN22X35 Overview
Full charge should result in a ripple current of 2.058A @ 10kHz.When the charge is at the lowest, the ripple current is 1.47A @ 120Hz.It is recommended to keep the height seated (Max) below 1.457 37.00mm.Voltage - Rated DC of 350V controls this capacitor.It is recommended to maintain the operating temperature at -25°C~85°C in order to maximize efficiency.
350USC220MEFCSN22X35 Features
the ripple current is 2.058A @ 10kHz.
the ripple current is 1.47A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 350V
an operating temperature of -25°C~85°C