MAL250057272E3
MAL250057272E3
MAL250057272E3
Vishay BC Components
500 PGP-ST 2700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 22.5A 2.559Dia 65.00mm -40°C~85°C Polar 28.4988mm Radial, Can - Screw Terminals
SOT-23
MAL250057272E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 13 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Series 500 PGP-ST
Published 2012
Size / Dimension 2.559Dia 65.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Max Operating Temperature85°C
Min Operating Temperature -40°C
Applications General Purpose
Voltage - Rated 450V
Capacitance 2700μF
Lead Pitch 28.4988mm
ESR (Equivalent Series Resistance) 43mOhm @ 120Hz
Polarity Polar
Lead Spacing1.122 28.50mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 85°C
Ripple Current22.5A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Impedance33mOhms
Ripple Current @ Low Frequency 22.5A @ 120Hz
Height Seated (Max) 4.358 110.70mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:173 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
MAL250057272E3 Product Details
MAL250057272E3 Overview
In order to fully utilize 43mOhm @ 120Hz, ESR (Equivalent Series Resistance) needs to be provided.In the lowest charge, the ripple current is 22.5A @ 120Hz.Sitting height should not exceed 4.358 110.70mm (Max).Maintaining -40°C~85°C as the operating temperature will maximize efficiency.
MAL250057272E3 Features
the ripple current is 22.5A @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~85°C