400BXC47MEFCGC18X20
400BXC47MEFCGC18X20
400BXC47MEFCGC18X20
Rubycon
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
SOT-23
400BXC47MEFCGC18X20 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 22 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2013
Series BXC
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Applications General Purpose
Voltage - Rated 400V
Capacitance 47μF
Lead Pitch 7.493mm
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 12000 Hrs @ 105°C
Ripple Current472mA
Polarization Polar
Life (Hours) 12000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 472mA @ 120Hz
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About 400BXC47MEFCGC18X20
The 400BXC47MEFCGC18X20 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C