420MXK1000MEFCSN35X55
420MXK1000MEFCSN35X55
420MXK1000MEFCSN35X55
Rubycon
CAP ALUM 1000UF 20% 420V SNAP
SOT-23
420MXK1000MEFCSN35X55 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series MXK
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 420V
Capacitance 1000μF
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 420V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current2.76A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 2.76A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.864A @ 10kHz
Diameter 35mm
Height Seated (Max) 2.244 57.00mm
Length 55mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:472 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 420MXK1000MEFCSN35X55
The 420MXK1000MEFCSN35X55 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 1000UF 20% 420V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C