74LVX14MTR
74LVX14MTR
74LVX14MTR
STMicroelectronics
3.3V V 23 ns ns 23 ns ns Gates & Inverters 4mA mA Surface Mount Surface Mount 2V~3.6V V 2μA μA
SOT-23
74LVX14MTR Datasheet PDF
TypeParameter
Contact PlatingTin
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Pins 14
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series 74LVX
JESD-609 Code e4
Feature Schmitt Trigger
Pbfree Code yes
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 14
Terminal Finish Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
HTS Code8542.39.00.01
Packing Method TAPE AND REEL
Voltage - Supply 2V~3.6V
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Number of Functions 6
Supply Voltage 2.7V
Terminal Pitch1.27mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number 74LVX14
Pin Count14
Power Supplies3.3V
Supply Voltage-Min (Vsup) 2V
Output Current4mA
Propagation Delay23 ns
Quiescent Current2μA
Turn On Delay Time23 ns
Family LV/LV-A/LVX/H
Logic Function Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
Current - Output High, Low 4mA 4mA
Logic Type Inverter
Number of Gates6
Max Propagation Delay @ V, Max CL 14.1ns @ 3.3V, 50pF
Schmitt Trigger YES
Logic Level - Low 0.9V
Logic Level - High 2.2V
Height Seated (Max) 1.75mm
Width 3.9mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:3749 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
74LVX14MTR Product Details
74LVX14MTR Overview
Shipped in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), the part is easy to ship overseas. High reliability is ensured by the advanced packaging method Tape & Reel (TR). Using Inverter logic, it functions. In order for the part to function correctly, a voltage of 2V~3.6V is required. Temperatures around -55°C~125°C are extended for operation. Surface Mount is the location of the part. 4mA 4mA output current is 4mA 4mA in the high or low state. There are several in the 74LVX series. Totally, there are 14 terminations. In addition to 6 functions that significantly boost the user experience, the part includes 6 other features. I would like to point out that this chip is part of LV/LV-A/LVX/H. 74LVX14 can be used to search for device variants. A total of 14 pins are injected into the part body. Many applications include this logic device with a Surface Mount mounting. For details about the functions of 14 pins, please refer to the datasheets. The current flowing through quiet parts is 2μA. This device requires a minimum voltage of 2V. It includes the industry TAPE AND REEL method. It is specified in the datasheet that the part requires It is specified in the datasheet that the part requires 3.3V power supplies. power supplies. Device output current is 4mA. 6 gates are logical operations. In addition, it has Schmitt Trigger.
74LVX14MTR Features
Inverter Logic Type
LV/LV-A/LVX/H Family
Quiescent Current: 2μA
Output Current: 4mA