SN74F02DRE4
SN74F02DRE4
SN74F02DRE4
Texas Instruments
5V V 5.5 ns ns 8.65mm mm Gates & Inverters 20mA mA 1.75mm mm 129.387224mg mg Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V
SOT-23
SN74F02DRE4 Datasheet PDF
TypeParameter
Lifecycle Status ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Factory Lead Time 6 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Pins 14
Weight 129.387224mg
Operating Temperature0°C~70°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series 74F
JESD-609 Code e4
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 14
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Packing Method TR
Voltage - Supply 4.5V~5.5V
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Number of Functions 4
Supply Voltage 5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Base Part Number 74F02
Pin Count14
Qualification StatusNot Qualified
Supply Voltage-Max (Vsup) 5.5V
Power Supplies5V
Load Capacitance50pF
Output Current20mA
Propagation Delay5.5 ns
Family F/FAST
Logic Function NOR
Number of Inputs 2
Current - Output High, Low 1mA 20mA
Logic Type NOR Gate
Number of Gates4
Max Propagation Delay @ V, Max CL 5.5ns @ 5V, 50pF
Prop. Delay@Nom-Sup 6.5 ns
Schmitt Trigger NO
Logic Level - Low 0.8V
Logic Level - High 2V
Number of Output Lines 1
Height 1.75mm
Length 8.65mm
Width 3.91mm
Thickness 1.58mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:2304 items
SN74F02DRE4 Product Details
SN74F02DRE4 Overview
The part comes in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packaging, which makes it convenient to ship overseas. To ensure high reliability, a new packaging method Tape & Reel (TR) is used. A NOR Gate logic principle is used to make it work. It is necessary to ensure the full functionality of the part by providing a voltage of 4.5V~5.5V. Around 0°C~70°C is the extended operating temperature. There is a hole in Surface Mount for mounting the part. In both high and low states, output current is 1mA 20mA. This item is from the 74F series. In total, 14 terminations have occurred. This part is equipped with 4 functions that will greatly enhance the user's experience. It is part of the F/FAST family of chips. 74F02 can help you find device variants. Into the part body are injected 14 pins. Many applications require the use of this logic device with its Surface Mount mounting. The datasheets for the 14 pins explain the functions. Inputs for this part are 2. It has a capacitance of 50pF when loaded. Upon reaching 5.5V, the highest supply voltage (Vsup) is reached. Contains the industry TR method. Power supplies required for this part are specified in the datasheet as 5V. A device rated at 20mA has 20mA output current. The logic of 4 gates.
SN74F02DRE4 Features
NOR Gate Logic Type
F/FAST Family
Output Current: 20mA