74V1G08STR Overview
Due to its SC-74A, SOT-753 packaging, the part is convenient for international shipping. High reliability is achieved by using advanced packaging method Tape & Reel (TR). AND Gate logic is the basis of its operation. This part needs a voltage of 2V~5.5V to function properly. An extended operating temperature of -55°C~125°C degrees Celsius. Part Surface Mount is mounted. High and low output current states are both 8mA 8mA. The series 74V contains it. A total of 5 terminations have been recorded. It has 1 functions that enhance user experience significantly. In 74V, this chip plays an important role. Use 74V1G08 when searching for device variants. Part bodies are injected with 5 pins. There are many applications for this logic device, mounted at Surface Mount. You can find the functions of the 5 pins in the datasheets. It supports inputs of 2. As the part is in a quiescent state, it has 1μA current flowing through it. To supply the device, a voltage of 2V must be applied. 8mA is the output current of the device. The operation of 1 gates is logical.
74V1G08STR Features
AND Gate Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
74V Family
Quiescent Current: 1μA
Output Current: 8mA