Welcome to Hotenda.com Online Store!
74V1G86CTR
STMicroelectronics
2/5.5 V V 10.5 ns ns 2 mm mm Gates & Inverters 8 mA mA Surface Mount Surface Mount 1 µA μA
SOT-23
74V1G86CTR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 5 |
| Number of Terminals | 5 |
| ECCN (US) | EAR99 |
| HTS | 8542.39.00.01 |
| Logic Family | VHC |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Number of Element Inputs | 2-IN |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Element Outputs | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL (ns) | 7.5@5V|[email protected] |
| Absolute Propagation Delay Time (ns) | 13.5 |
| Process Technology | CMOS |
| Maximum Low Level Output Current (mA) | 8 |
| Maximum High Level Output Current (mA) | -8 |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2 |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 5|3.3|2.5 |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 |
| Maximum Quiescent Current (uA) | 1 |
| Propagation Delay Test Condition (pF) | 50 |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -55 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 125 |
| Standard Package Name | SOT-323 |
| Supplier Package | SOT-323 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Height | 1(Max) |
| Package Length | 2.2(Max) |
| Package Width | 1.35(Max) |
| PCB changed | 5 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| RoHS | Compliant |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Packaging | Tape and Reel |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | Yes |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | SMD/SMT |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Gates |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 5 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G5 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Max Output Current | 8 mA |
| Number of Elements | 1 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5 V |
| Power Supplies | 2/5.5 V |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 10.5 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Family | 74V |
| Logic Function | XOR |
| Number of Inputs | 2 |
| Seated Height-Max | 1.1 mm |
| Logic IC Type | XOR GATE |
| Max I(ol) | 0.004 A |
| Number of Gates | 1 |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Propagation Delay (tpd) | 13.5 ns |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Schmitt Trigger | NO |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Width | 1.25 mm |
| Length | 2 mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Logic - Gates and Inverters from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
