74V2G32STR Overview
Packed in SOT-23-8, the part is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability. It works based on the OR Gate logic principle. To ensure the part's full function, a voltage of 2V~5.5V is needed. Extended operating temperature around -55°C~125°C. The part is mounted in Surface Mount. The high and low state of output current is 8mA 8mA. It comes from the 74V series. There are 8 terminations totally. The part has 2 functions that significantly boost the user experience. It represents the 74V product family. If you are looking for device variants, try search with 74V2G32. 8 pins are injected into the part body. Surface Mount mounted, this logic device is widely used in many applications. Please refer to the datasheets for 8 pins functions. In the quiescent state, the part has 1μA current flowing through it. The part bears a load capacitance of 50pF. It requires a minimal voltage of 2V to supply the device. The supply voltage should not exceed 5.5V. It is packed with the industry TAPE AND REEL method. 1 outputs are included in the device. Logical operation through 2 gates.
74V2G32STR Features
OR Gate Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
74V Family