STM32L412CBU6
STM32L412CBU6
STM32L412CBU6
STMicroelectronics
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32L4 Series STM32L412 3V 48-UFQFN Exposed Pad
SOT-23
STM32L412CBU6 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-UFQFN Exposed Pad
Surface MountYES
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTray
Series STM32L4
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 48
Terminal FormNO LEAD
Supply Voltage 3V
Terminal Pitch0.5mm
Reach Compliance Code compliant
Base Part Number STM32L412
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) 1.71V
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 38
Speed 80MHz
RAM Size 40K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.71V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor ARM® Cortex®-M4
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, PWM, WDT
Clock Frequency 48MHz
Program Memory TypeFLASH
Core Size 32-Bit
Program Memory Size 128KB 128K x 8
Connectivity I2C, Infrared, IrDA, LINbus, Quad SPI, SPI, UART/USART, USB
Bit Size 32
Data Converter A/D 10x12b
Has ADC YES
DMA Channels YES
PWM Channels YES
Length 7mm
Width 7mm
In-Stock:1057 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
STM32L412CBU6 Product Details
STM32L412CBU6 Description
The STM32L412CBU6 device is an ultra-low-power microcontroller built around the powerful 32-bit RISC Arm? Cortex?-M4 core that can operate at up to 80 MHz. A floating point unit (FPU) single precision is a characteristic of the Cortex-M4 core that supports all Arm? single-precision data-processing instructions and data formats. Additionally, it incorporates a memory protection unit (MPU) that improves program security together with the whole range of DSP instructions.
Furthermore, there are up to 12 capacitive sensing channels available.
STM32L412CBU6 Features
  • Up to 52 fast I/Os, most 5 V-tolerant
  • RTC with HW calendar, alarms and calibration
  • Up to 12 capacitive sensing channels: support touchkey, linear and rotary touch sensors
  • Memories
– 128 KB single bank Flash, proprietary code readout protection
– 40 KB of SRAM including 8 KB with hardware parity check
– Quad SPI memory interface with XIP capability
  • Rich analog peripherals (independent supply)
– 2x 12-bit ADC 5 Msps, up to 16-bit with hardware oversampling, 200 μA/Msps
– 2x operational amplifiers with built-in PGA
– 1x ultra-low-power comparator
– Accurate 2.5 V or 2.048 V reference voltage buffered output
  • 12x communication interfaces
– USB 2.0 full-speed crystal less solution with LPM and BCD
– 3x I2C FM+(1 Mbit/s), SMBus/PMBus
– 3x USARTs (ISO 7816, LIN, IrDA, modem)
– 1x LPUART (Stop 2 wake-up)
– 2x SPIs (and 1x Quad SPI)
– IRTIM (Infrared interface)
  • 14-channel DMA controller
  • True random number generator
  • Ultra-low-power with FlexPowerControl
– 1.71 V to 3.6 V power supply
– -40 °C to 85/125 °C temperature range
– 300 nA in VBAT mode: supply for RTC and 32x32-bit backup registers
– 16 nA Shutdown mode (4 wakeup pins)
– 32 nA Standby mode (4 wakeup pins)
– 245 nA Standby mode with RTC
– 0.7 μA Stop 2 mode, 0.95 μA with RTC
– 79 μA/MHz run mode (LDO Mode)
– 28 μA/MHz run mode (@3.3 V SMPS Mode)
– Batch acquisition mode (BAM)
– 4 μs wakeup from Stop mode
– Brown out reset (BOR)
– Interconnect matrix
  • Core: Arm? 32-bit Cortex?-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator?) allowing 0-wait-state execution from Flash memory, frequency up to 80 MHz, MPU, 100DMIPS and DSP instructions
  • Performance benchmark
– 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
– 273.55 CoreMark? (3.42 CoreMark/MHz @ 80 MHz)
  • Energy benchmark
– 442 ULPMark-CP?
– 165 ULPMark-PP?
  • Clock Sources
– 4 to 48 MHz crystal oscillator
– 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
– Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
– Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
– Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz oscillator, auto-trimmed by LSE (better than ±0.25 % accuracy)
– Internal 48 MHz with clock recovery