Welcome to Hotenda.com Online Store!

74ACT11374NSRG4
Texas Instruments
4.5V~5.5V 70MHz 8 Bit D-Type Flip Flop DUAL 74ACT11374 24 Pins 8μA 74ACT Series 24-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
74ACT11374NSRG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74ACT |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | D-Type |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74ACT11374 |
| Function | Standard |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 8 |
| Clock Frequency | 70MHz |
| Propagation Delay | 11.3 ns |
| Turn On Delay Time | 8.5 ns |
| Family | ACT |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Current - Quiescent (Iq) | 8μA |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 11.3ns @ 5V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 4pF |
| Number of Input Lines | 8 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Max [email protected] | 55000000Hz |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
Similar Logic - Flip Flops from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
