Welcome to Hotenda.com Online Store!

74ALVCH162820GRG4
Texas Instruments
1.65V~3.6V 150MHz 10 Bit D-Type Flip Flop DUAL 74ALVCH162820 56 Pins 40μA 74ALVCH Series 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
SOT-23
74ALVCH162820GRG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 252.792698mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74ALVCH |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| Type | D-Type |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74ALVCH162820 |
| Function | Standard |
| Number of Outputs | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 12mA |
| Number of Bits | 10 |
| Clock Frequency | 150MHz |
| Propagation Delay | 6.2 ns |
| Turn On Delay Time | 6.4 ns |
| Family | ALVC/VCX/A |
| Current - Quiescent (Iq) | 40μA |
| Output Characteristics | 3-STATE WITH SERIES RESISTOR |
| Current - Output High, Low | 12mA 12mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 5.4ns @ 3.3V, 50pF |
| Prop. [email protected] | 5.4 ns |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 3.5pF |
| Number of Input Lines | 10 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Logic - Flip Flops from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
