Welcome to Hotenda.com Online Store!

74LVTH322374ZKER
Texas Instruments
2.7V~3.6V 160MHz 32 Bit D-Type Flip Flop BOTTOM 74LVTH322374 96 Pins 380μA 74LVTH Series 96-LFBGA
SOT-23
74LVTH322374ZKER Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | LIFEBUY (Last Updated: 2 days ago) |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 96-LFBGA |
| Number of Pins | 96 |
| Weight | 166.610147mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LVTH |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 96 |
| Type | D-Type |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | TR |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74LVTH322374 |
| Function | Standard |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 4 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 12mA |
| Number of Bits | 32 |
| Clock Frequency | 160MHz |
| Propagation Delay | 3.4 ns |
| Quiescent Current | 10mA |
| Turn On Delay Time | 3.4 ns |
| Family | LVT |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Current - Quiescent (Iq) | 380μA |
| Current - Output High, Low | 12mA 12mA |
| Max I(ol) | 0.012 A |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 5.3ns @ 3.3V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 3pF |
| Number of Output Lines | 3 |
| Count Direction | BIDIRECTIONAL |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Translation | N/A |
| Max [email protected] | 160000000Hz |
| Height | 1.4mm |
| Length | 13.5mm |
| Width | 5.5mm |
| Thickness | 850μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar Logic - Flip Flops from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
