Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADS1203IRGTTG4
Texas Instruments
0.5mm Gold ADC 5V QFN
SOT-23
ADS1203IRGTTG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | QFN |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Tape and Reel |
| JESD-609 Code | e4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES 2.7V TO 3.6V SUPPLY |
| Subcategory | Other Analog ICs |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Bipolar |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Power Dissipation-Max | 49mW |
| Nominal Supply Current | 8.4mA |
| Power Dissipation | 42mW |
| Supply Type | Single |
| Supply Current-Max (Isup) | 9.8mA |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 40 ksps |
| Power Consumption | 33mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 4 LSB |
| Conversion Rate | 40 ksps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 85 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5V |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Min Supply Voltage (DC) | 4.5V |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 95 dB |
| Height | 900μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
