CD74AC14MG4
CD74AC14MG4
CD74AC14MG4
Texas Instruments
10.5 ns ns 9.5 ns ns 8.65mm mm Gates & Inverters 24mA mA 1.75mm mm 129.387224mg mg Surface Mount Surface Mount 1.5V~5.5V V 4μA μA
SOT-23
CD74AC14MG4 Datasheet PDF
TypeParameter
Lifecycle Status ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Factory Lead Time 6 Weeks
Contact PlatingGold
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Pins 14
Weight 129.387224mg
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTube
Series 74AC
JESD-609 Code e4
Feature Schmitt Trigger
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 14
ECCN Code EAR99
HTS Code8542.39.00.01
Voltage - Supply 1.5V~5.5V
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Number of Functions 6
Supply Voltage 5V
Terminal Pitch1.27mm
Base Part Number 74AC14
Pin Count14
Operating Supply Voltage5V
Number of Elements 6
Load Capacitance50pF
Output Current24mA
Propagation Delay10.5 ns
Quiescent Current4μA
Turn On Delay Time9.5 ns
Family AC
Logic Function Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
Current - Output High, Low 24mA 24mA
Logic Type Inverter
Max I(ol) 0.024 A
Max Propagation Delay @ V, Max CL 10.5ns @ 5V, 50pF
Logic Level - Low 1.6V
Logic Level - High 3.4V
Power Supply Current-Max (ICC) 0.08mA
Schmitt Trigger InputYes
Height 1.75mm
Length 8.65mm
Width 3.91mm
Thickness 1.58mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:1187 items
CD74AC14MG4 Product Details
CD74AC14MG4 Overview
The part comes in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packaging, which makes it convenient to ship overseas. To ensure high reliability, a new packaging method Tube is used. A Inverter logic principle is used to make it work. It is necessary to ensure the full functionality of the part by providing a voltage of 1.5V~5.5V. Around -55°C~125°C is the extended operating temperature. There is a hole in Surface Mount for mounting the part. In both high and low states, output current is 24mA 24mA. This item is from the 74AC series. In total, 14 terminations have occurred. This part is equipped with 6 functions that will greatly enhance the user's experience. It is part of the AC family of chips. 74AC14 can help you find device variants. Into the part body are injected 14 pins. Many applications require the use of this logic device with its Surface Mount mounting. The datasheets for the 14 pins explain the functions. Parts in quiescent state carry 4μA current. It has a capacitance of 50pF when loaded. A device rated at 24mA has 24mA output current. During operation, there are 6 elements. The operating supply voltage for the chip is specified as 5V volts, which corresponds to the chip voltage. The feature count is 0.
CD74AC14MG4 Features
Inverter Logic Type
AC Family
Quiescent Current: 4μA
Output Current: 24mA