Welcome to Hotenda.com Online Store!

CD74FCT374M96
Texas Instruments
4.75V~5.25V 70MHz 8 Bit D-Type Flip Flop DUAL 74FCT374 20 Pins 8μA 74FCT Series 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
CD74FCT374M96 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74FCT |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | D-Type |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | BICMOS |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | 74FCT374 |
| Function | Standard |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 8 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 48mA |
| Number of Bits | 8 |
| Clock Frequency | 70MHz |
| Propagation Delay | 6.6 ns |
| Turn On Delay Time | 6.6 ns |
| Family | FCT |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Current - Quiescent (Iq) | 8μA |
| Current - Output High, Low | 15mA 48mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 6.6ns @ 5V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 10pF |
| Number of Output Lines | 3 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Logic - Flip Flops from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
