Welcome to Hotenda.com Online Store!

DS3696AMX
Texas Instruments
8 TerminationsDS3696 Receivers1 Bits 1/1 Drivers/Receivers1 Functions
SOT-23
DS3696AMX Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Transceiver |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Additional Feature | COMMON I/O; FAULT FLAG |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Line Driver or Receivers |
| Technology | BIPOLAR |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | DS3696 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Current-Max | 60mA |
| Differential Output | YES |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Duplex | Half |
| Receiver Hysteresis | 70mV |
| Interface Standard | EIA-422; EIA-485 |
| Receive Delay-Max | 42 ns |
| Transmit Delay-Max | 22 ns |
| Output Low Current-Max | 0.016A |
| Out Swing-Min | 1.5 V |
| High Level Input Current-Max | 0.00002A |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.384445 | $1.384445 |
| 10 | $1.306080 | $13.0608 |
| 100 | $1.232151 | $123.2151 |
| 500 | $1.162407 | $581.2035 |
| 1000 | $1.096610 | $1096.61 |
Similar Interface - Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
